Матеріали круглого столу: «Розвиток системи громадського здоров’я в Україні»

22 квітня 2016 року Комітет Верховної Ради України з питань охорони здоров’я провів засідання круглого столу «Розвиток системи громадського здоров’я в Україні". На зустрічі обговорювались напрями, механізми, строки розвитку служби громадського здоров’я, діяльність якої сприятиме зміцненню пріоритетності профілактичного напрямку у сфері охорони здоров’я, зниженню показників захворюваності, інвалідності та смертності населення, збільшенню тривалості життя.

Реформа системи громадського здоров’я передбачена зобов’язаннями, які взяла на себе Україна. Зокрема, про це йдеться у Програмі діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку «Україна—2020», також у Плані заходів з імплементації Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, з іншої сторони, на 2014-2017 роки.

 

Заступник Міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець представив бачення Міністерства щодо реформи системи громадського здоров’я в Україні та презентував проект Концепції реформи громадського здоров’я, розроблений робочою групою за участі представників міжнародних організацій (ЄК, ВООЗ, CDC, DTRA), національних експертів, науковців, у тому числі представників Національної академії медичних наук України.

 

Серед ключових проблем громадського здоров’я в Україні фахівці виокремлюють ВІЛ/СНІД (перше місце в Європі), туберкульоз (в трійці світових лідерів з МРТБ), високу смертність від неінфекційних захворювань, антибіотикорезистентність, внутрішньолікарняні інфекції та критичний рівень охоплення щепленнями населення. «Водночас, нинішній підхід до проблем громадського здоров’я характеризується виключно утриманням закладів та інституцій, а також фінансуванням загальнодержавних програм закупівель, а профілактика захворювань залишається поза увагою», - зауважив Ігор Перегінець.

 

У 2015 році були здійснені перші кроки в напрямку реформування системи громадського здоров’я, зокрема було ухвалено рішення щодо повернення функцій епіднагляду (неінспекційних функцій) до Міністерства охорони здоров’я, завершилася підготовка до створення Центру громадського здоров`я, куди будуть приєднані лабораторні центри Держсанепідслужби. Також Україна відновила співпрацю з США щодо програми з питань біобезпеки і розпочала підготовку до впровадження електронної системи епіднагляду, а Європейська Комісія та а Європейський центр контролю за захворюваннями провели оцінку у сфері безпеки крові.

У ході засідання тематичного круглого столу неодноразово було підкреслено необхідність вдосконалення законодавчої бази та розроблення проекту Закону України про громадське здоров'я.

 

З Концепцією розвитку системи громадського здоров`я, яку представив заступник Міністра охорони здоров'я Ігор Перегінець, можна ознайомитися з презентації.

 

Інші матеріали круглого столу "Розвиток системи громадського здоров'я в Україні":