Причини неефективного лікування туберкульозу

На завершення своєї програми операційних досліджень проект USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» публікує  повний звіт про останнє дослідження - «Аналіз прогалин у лікуванні туберкульозу".

Висновки, яких дійшли автори дослідження:

  1. Уявлення про маргіналізацію хворих на туберкульоз і погану кооперацію медичних працівників не відповідає реальній ситуації: більшість хворих на туберкульоз у проведеному дослідженні мали вищу освіту і є працездатного віку. Майже половина пацієнтів з невдачею у лікуванні на момент початку лікування не мали факторів ризику, 1/4 – не пропускали прийом протитуберкульозних препаратів. Також більшість пацієнтів не зловживають алкоголем, наркотичними речовинами та не палять. Хворі з вперше діагностованим туберкульозом мають високий рівень довіри до лікаря та готовність обговорювати з ним всі питання, пов’язані з лікуванням та соціо-психологічними проблемами.
  2. Пацієнти з НЛТБ мають низький рівень освіти, демонструють ризиковані практики, слабку соціальну адаптацію. Кожен третій хворий з неефективністю лікування мав в анамнезі перерви у лікуванні, в тому числі 27% із хіміорезистентним туберкульозом.
  3. Лікарі демонструють недовіру до хворих, що сприяє виникненню та поширенню стигматизації та самостигматизації. Лікарі не концентруються на вирішенні проблем психологічного характеру та лікуванні супутніх патологій.
  4. Як лікарі, так і хворі відзначають важливість контрольованого лікування. Водночас, лікарі вважають себе достатньо компетентними для прогнозування рівня прихильності хворого та, відповідно, необхідності спостереження за прийомом ліків.
  5. Виявлено стійке «старіння фтизіатрів» більшість з яких є у глибокому пенсійному віці, що призводить до зниження ефективності праці, стійкій стигматизації та підтриманню стереотипів щодо пацієнтів, низькій мотивації до підвищення кваліфікації (в тому числі самоосвіти).
  6. Недостатньо розроблена тактика створення та підтримання прихильності до лікування, профілактики відривів від лікування.

Звіт також містить практичні рекомендації з підвищення ефективності лікування.

Завантажити звіт операційного дослідження "Аналіз прогалин у лікуванні туберкульозу"

Підпишіться на розсилку і отримуйте найсвіжіші матеріали і оновлення

Коментувати матеріали можуть лише зареєстровані користувачі