ВООЗ: друге видання посібника з АРВ-терапії та профілактики ВІЛ-інфекції

У червні Всесвітня організація охорони здоров'я випустила оновлену версію Керівництва з використання антиретровірусних препаратів для лікування і профілактики ВІЛ-інфекції. Цей посібник адресований національним органам охорони здоров'я. Перше видання керівництва вийшло в 2013 році.

Ключовою зміною в Керівництві ВООЗ стала рекомендація про надання права терапії ВІЛ-інфекції всім людям, які живуть з ВІЛ, незалежно від віку й імунного статусу - терапія показана за фактом наявності ВІЛ-інфекції. Принцип «treat-all» ВООЗ виклала ще у вересні 2015 року в Керівництві з початку антиретровірусної терапії та передконтактної профілактики ВІЛ-інфекції; тепер ці підходи включені і до консолідованого керівництва.

Ще одним амбітним нововведенням стала вказівка на необхідність застосування режимів терапії на базі комбінованих препаратів, які передбачають прийом однієї таблетки один раз на добу.

Глобальна мета ВООЗ припускає охоплення терапією всіх 37 мільйонів людей на планеті, які живуть з ВІЛ сьогодні.

У першій лінії терапії для дорослих експерти ВООЗ додали до вже існуючих режимів режим на базі долутегравіра (DTG + TDF + FTC або 3TC) і ефавіренцу в зниженій дозі 400 мг (EFV + TDF + FTC або 3TC, поряд з рекомендацією використовувати фіксовану комбінацію доз EFV 600 мг + TDF + FTC). Суттєво розширено і модернізовано блок рекомендацій ВООЗ для дітей і підлітків.

Рекомендація з приводу використання ставудіна (d4T) знайшла цілком однозначного звучання - ВООЗ рекомендує країнам припинити використовувати ставудін для початку АРТ через високого рівня метаболічної токсичності, згадка про «поступове припинення використання» нарешті зникло з керівництва.

Рекомендація з приводу використання ставудіну (d4T) знайшла цілком однозначне звучання - ВООЗ рекомендує країнам припинити використовувати ставудін для початку АРТ через високий рівень метаболічної токсичності. Згадка про «поступове припинення використання» нарешті зникла із керівництва.

Експерти ВООЗ зафіксували в оновленій версії керівництва розширені рекомендації щодо доступу до передконтактної профілактики для осіб, які мають істотний ризик інфікування ВІЛ.

Оновлене Керівництво ВООЗ акумулювало і систематизувала рекомендації ВООЗ, озвучені упродовж трьох останніх років у рамках інших документів Всесвітньої організації охорони здоров'я. Нехай і з деяким запізненням, але ВООЗ сказала своє слово, тепер справа за національними державними органами охорони здоров'я країн.

Consolidated guidelines on the use of antiretroviral drugs for treating and preventing HIV infection. Recommendations for a public health approach - друге видання, червень 2016: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/208825/1/9789241549684_eng.pdf?ua=1

Коментувати матеріали можуть лише зареєстровані користувачі